time management efficacy مدیریت زمان و بهره وری علی خادم الرضا مدرس کارآفرینی و کسب و کار

برنامه ریزی و مدیریت زمان ، مدل مدیریت زمان جامع

برنامه ریزی و مدیریت زمان جامع

شاید این داستان را شنیده باشید. روزی استادی به سر کلاس درس رفت یک لیوان خالی را به دانشجویان خود نشان داد. سپس چند عدد سنگ در این لیوان انداخت تا اینکه دیگر جایی برای انداختن سنگ جدید در آن نبود. سپس از دانشجویان خود پرسید که آیا لیوان پر شده است. همه پاسخ دادند بله. اما او ادامه داد و مقداری شن در لیوان ریخت تا فضاهای خالی میان سنگ ها را پر کنند. سپس مجدداً از آنها پرسید که آیا لیوان پر شده است. همه مجدداً پاسخ مثبت دادند. سپس داخل لیوان را به آرامی با مقداری آب پر کرد تا اینکه لیوان کاملاً پر شد و مقداری آب از آن به بیرون ریخت. این استاد رو به دانشجویان کرد و گفت اگر ابتدا این لیوان را با شنها و سنگهای کوچک پر می¬کردم دیگر جایی برای سنگهای بزرگتر نمی¬ماند و در نهایت باز هم میان آنها فضای خالی وجود داشت.

مدل برنامه ریزی و مدیریت زمان جامع علی خادم الرضا

برای مدیریت زمان نیز ما باید به همین صورت عمل کنیم. ابتدا باید با مهمترین کارهای شروع کنیم. البته این مهمترین کارها الزاماً ضروریترین کارها نیستند. این مهمترین کارها می توانند برنامه هایی چند ساله باشند که هر روز مقداری از کار آنها را انجام می دهید. سپس به همین ترتیب وارد کارهای خرد تر و ضروری تر می شوید.
در اینجا روش برنامه ریزی زمانی که برای شما دوستان پیشنهاد می دهم شامل چند بخش است. من نام این روش را مدل جامع مدیریت زمان گذاشتم. این روش رفت و برگشتی است، به این ترتیب که ابتدا از بالا به پایین نگاه می کنید و سپس از پایین به بالا. ابتدا کارهای مرتبط با اهداف بلند مدت و میان مدت خود را مشخص می کنید و سپس برای کارهای اهداف کوتاه مدت و یا کارهای ضروری. ابتدا به کلیت نگاه می کنید و بعد وارد جزئیات می شوید. این روش هشت مرحله دارد که به صورت زیر برایتان توضیح می دهم.

لطفا وارد سایت شوید

جهت مشاهده ادامه محتوا باید عضویت کوانتمی داشته باشید

 

خوب است که این مطالب را نیز مطالعه کنید :

اگر از این مطلب رضایت دارید آن را به اشتراک بگذارید

نظرات

نظری برای نوشته نیست

2 comments

 1. خیلی عالی بود. مشخصا به نوعی تجربیات استاد خادم الرضا در این نوشته منعکس شده که برای افرادی که یک دستوورالعمل اجرایی را طلب می کنند خیلی موثر و کارآمد خواهد بود. موفق باشید

  پاسخ
  1. با تشکر از محبت شما جناب آقای اکبری. بزرگوارید.
   موفق باشید

   پاسخ

پاسخ دهید