Infinity time. Digital generated alikhademoreza.ir

زمان چیست ؟ تعریف زمان

تعریف زمان

زمان یک پدیده سه بعدی است. دارای طول ، عرض و عمق. بنابراین برای تعریف زمان باید این ابعاد را تعریف کنیم.

سطح اول طول زمان یا همان وقت است که به نام های آن زمان خطی یا زمان طبیعی نیز شناخته می­ شود. وقت همان چیزی است که به میزان مساوی بین همه مردم تقسیم شده است. فصل ها و روزهای سال را در بر می­ گیرد. روزی ۲۴ ساعت ، ۱۴۴۰ دقیقه، ۸۶۴۰۰ ثانیه. تکرار پذیر و قابل پیش بینی است. مانند چرخش فصل ها، تغییر شب و روز. این تعریفی است که دانش آموزان و یا اشخاص کارمند با آن خوب آشنایی دارند؛ محاسبه مرخصی، اضافه حقوق، بیمه و غیره. اکثر مردم مشغول مدیریت وقت هستند، این همان مدیریت زمانی است که در دوران مدرسه انجام می­ دادیم و هیچ وقت عملی نمی­ شد. ما با این تعریف به تنهایی کاری نداریم.

بعد دوم عرض زمان است. عرض زمان کمی است و میزان، تعداد و حجم کارهایی را که انجام می­ دهیم در نظر می­ گیرد. اینکه در یک ساعت مشخص می ­توانیم چه کارهایی را انجام دهیم، چند صفحه کتاب بخوانیم، چند صحبت با مشتریانمان داشته باشیم، چند تلفن بزنیم، چقدر درآمد داشته باشیم یا اینکه حتی چقدر بار جا ­به ­جا کنیم. نگاه به عرض زمان یک نگاه مدیریتی است و هدف آن افزایش بهره ­وری و اثربخشی است. افزایش میزان و تعداد کارهایی است که در یک واحد مشخص از وقت انجام می­ دهیم. این نگاه جزئی­ نگر بوده و مسائل را به دقت تقسیم بندی می­ کند تا بتواند آنها را بهتر شناخته و در نتیجه بهتر انجام دهد. در مدیریت زمان در این بُعد شرایط را مدیریت می­ کنیم. یکی از شرایط همان وقت است. روش های گوناگونی مانند تفویض اختیار، کار توسط دیگران، اولویت­ بندی کارها، شرایط و سایر مسائل در این سطح قرار می­ گیرند.

بعد سوم عمق زمان است. عمق زمان یک پدیده کیفی است. هدف از آن افزایش حس رضایت مندی از زندگی و افزایش کیفیت آن است. نگاه به عمق زمان یک نگاه رهبری است، در اینجا صرفاً به دنبال انجام تعداد کارهای بیشتر نیستیم، بلکه انجام کارهای بیشتر، پر معنی تر و لذت بردن از آنها مطرح است. در اینجا منافع شخصی کنار رفته و منافع جمعی به میان می­ آیند. در این سطح، انجام کار توسط دیگران جای خود را به انجام کار در کنار دیگران و برای دیگران می ­دهد.

تعریف زمان مدیریت زمان علی خادم الرضا

تعریف زمان به مثابه پدیده ای سه بعدی

بنابراین با توجه به تعریفی که از هریک از سه بعد زمان شد، می­ توان گفت که زمان پدیده ­ای است با قابلیت کششی یا اِلاستیک. وقت چیزی است که به میزان مساوی در اختیار همه قرار دارد، اما زمان را ما خودمان تولید می­ کنیم.

چگونه؟ با انجام کارهای بیشتر که برای ما و دیگران مفید و اثربخش است و لذت بردن از آنها. هر چه بیشتر کار کنیم، زمان جای بیشتری باز می­ کند. انسان در هر شرایطی محدود است، اما قابلیت نامحدود شدن را دارد. هر چه پیش برویم مسیر بازتر می­ شود.

وقت ماده خام است، رفتاری که ما با این ماده خام انجام می­ دهیم زندگی ما را شکل می­ دهد. بنابراین وقت طلا نیست، زمان طلاست. ما روی وقت کنترلی نداریم، آیا می­ توانیم جلوی تغییر روز و شب یا فصل های سال را بگیریم؟ پس  وقت به خودی خود، برای ما ارزشی ندارد. چیزی که ارزشمند است زمان است، چرا که با کارهایی که انجام می­ دهیم تحت کنترل ما در می­ آید. آنچه که زمان را ارزشمند می­ کند انتخاب های ماست که به آن عرض و عمق می­ دهد و ارزش مادی و معنوی تولید می­ کند.


دوست عزیز، نظر شما در مورد محتوای این مقاله چیست؟

چقدر با این تعریف موافقید؟

خوشحال می شویم نقطه نظرات خود را با ما و دوستان دیگر در میان بگذارید ?


انتشار مطلب ” تعریف زمان ” با ذکر منبع و دادن لینک بلامانع است.

علی خادم الرضا

خوب است که این مطالب را نیز مطالعه کنید :

اگر از این مطلب رضایت دارید آن را به اشتراک بگذارید

نظرات

نظری برای نوشته نیست

8 comments

 1. عالی بود. دقیقاً همینطوره.

  پاسخ
  1. ممنونم از شما فروغ عزیز
   موفق باشید.

   پاسخ
 2. You hit the nail on the head

  پاسخ
  1. Cool Expression Dear Hadi , I'm Glad you Enjoyed it. Thanks ;)

   پاسخ
 3. با سلام . میشه لطفا منبع "زمان چیست ؟ تعریف زمان " را بفرمایید از کجاست .
  بسیار ممنون میشم

  پاسخ
  1. سلام خدمت شما دوست عزیز.
   نوشته خودم هست که در کتاب بعدی ام انشالله چاپ میشه.
   البته در این نوشته برداشت آزادی از صحبت های دکتر سعید رجحان در مورد مدیریت زمان نیز انجام دادم.
   موفق باشید.

   پاسخ
 4. اگه شما اجازه بدین اینو برای تحقیقم با اسم شما بذارم واقعا عالیه

  پاسخ
  1. سلام خدمت شما.
   بله حتماً.
   موفق باشید :)

   پاسخ

پاسخ دهید