مفهوم برنامه ریزی انواع برنامه ریزی | برنامه ریزی استراتژیک | برنامه ریزی تاکتیکی | برنامه ریزی عملیاتی برنامه ریزی بلند مدت | علی خادم الرضا مدرس کارآفرینی

مفهوم برنامه ریزی و انواع برنامه ریزی

مفهوم برنامه ریزی و انواع برنامه ریزی

همه صاحب نظران عرصه مدیریت ، برنامه ریزی را از وظایف اصلی و خطیر مدیران قلمداد می کنند.  تعاریف گوناگونی ار برنامه ریزی ارائه می شود که به برخی از آنها در این نوشته اشاره می کنم.

برنامه ریزی عبارت است از فرآیندی با مراحل مشخص و منسجم که در قالب سیستمی هماهنگ از تصمیمات برای تولید یک خروجی استفاده می شود. برنامه ریزی با تصمیم گیری تفاوت دارد. از طریق فرایند برنامه ­ریزی است که مجموعه ای از تصمیمات اتخاذ می شود.

برنامه ریزی فرآیندی است که سازمان در قالب آن، همه فعالیت و تلاش های خود درباره وضعیت دلخواه ، راه رسیدن به آن و همینطور چگونگی پیمایش آن راه در یکدیگر ادغام می کند.

برنامه ­ریزی خود ابزار است نه هدف ؛ برنامه خود به تنهایی ارزش چندانی ندارد ، هدف و منظور اصلی از برنامه ریزی، تهیه و تدوین برنامه نیست، بلکه هدف و آرمان اصلی، دست یابی به نتایج منطقی است.

برنامه ­ریزی، بیشتر فعالیتی پیوسته و پی­گیر است تا یک فعالیت گسسته و سالیانه. پس مدیریت عالی و مدیران اجرایی سازمان باید برنامه ­ریزی را به عنوان بالاترین اولویت و مهمترین وظیفه مدیریت که به تصمیمات و کارهای آن اعتبار می­ بخشد، بنگرد.

برنامه ­ریزی از جنبه­ های مختلف قابل طبقه بندی است:

  • برنامه ریزی از جنبه ماهیت به فیزیکی، سازمانی، فرایند، مالی و ظیفه­ ای و عمومی دسته بندی می شوند.
  • برنامه­ ریزی را از جنبه افق زمانی نیز به برنامه ریزی کوتاه مدت ( عملیاتی و تاکتیکی )، میان و بلند مدت دسته بندی می شود.
  • نوع دیگری از برنامه ­ریزی برای افق بلند مدت با دیدگاه خاص وجود دارد که با عنوان برنامه ­ریزی استراتژیک شناخته می ­شود. برنامه­ های استراتژیک ، تصمیمات سطح عملیاتی را تحت تأثیر قرار می ­دهند. اگر جنبه­ های عملیاتی سازمان با استراتژی هم راستا نباشد ، برنامه استراتژیک موفق نخواهد بود
  • به طور کلی در سازمان ها سه گونه برنامه ­ریزی راهبردی ، تاکتیکی و کاربردی قابل تدوین است.

 

برگرفته از سند برنامه استراتژیک واحد تحقیق و توسعه سازمان اتکا

تهیه و تدوین: علی خادم الرضا

انتشار مطلب با ذکر منع بلامانع است.

خوب است که این مطالب را نیز مطالعه کنید :

اگر از این مطلب رضایت دارید آن را به اشتراک بگذارید

نظرات

نظری برای نوشته نیست

پاسخ دهید