مزایای کارآفرینی اینترنتی کارآفرینی در منزل کارآفرینی با ریسک کم کارآفرینی بدون سرمایه علی خادم الرضا

مزایای کسب و کار اینترنتی

مزایای کسب و کار اینترنتی

در مقاله مزایای کارآفرینی به مزیت های کلی و مشترک فعالیت کارآفرینی اشاره کردم. در این مقاله به طور مشخص به بیان مزایای کسب و کار اینترنتی می پردازم.

شاید تا همین چند سال قبل ، راه اندازی کسب و کار و از آن مهم تر بازاریابی و معرفی آن به دیگران، یک کار سخت، زمان بر و طاقت فرسایی بوده است. اما پیشرفت تکنولوژی و بستر فضای مجازی، نه تنها عرصه های نا محدودی را به روی کسانی که می خواهند فعالیت کارآفرینی خود را آغاز کنند گشوده است، بلکه ابزارهای بسیار کاربردی و کم هزینه ای را نیز برای بازاریابی در اختیار کارآفرینان قرار می دهد. به گفته دیگر خود هم هدف است و هم وسیله.

بنابراین فرصت بسیار خوبی ایجاد شده است تا بتوانیم با کمترین هزینه و ریسک و در کمترین زمان، کسب و کار مورد علاقه خود را راه اندازی کنیم و در آن موفق باشیم.

برای استفاده حداکثری از این فرصت به وجود آمده، ابتدا باید آن را خوب بشناسیم. اولین قدم برای شناخت فرصت های فضای مجازی، شناخت مزیت های راه اندازی کسب و کار در فضای مجازی است. بنابراین علاوه بر مزیت های عام کارآفرینی، کارآفرینی اینترنتی  مزایای خاص خود را ارائه می دهد که در اینجا به آنها اشاره می کنم.

مزایای کسب و کار اینترنتی

شروع کار از همین لحظه

مزایای کارآفرینی اینترنتی کارآفرینی در منزل کارآفرینی با ریسک کم کارآفرینی بدون سرمایه علی خادم الرضابرخلاف کسب و کارهای عادی و فیزیکی که به آنها آجر و ملات (Bricks and Mortar) نیز گفته می شود، راه اندازی کسب و کار اینترنتی (Click) زمان چندانی از شما نمی گیرد. در شرایط یکسان و پس از نهایی شدن طرح کسب و کار ، برای راه اندازی یک کسب و کار عادی شما ابتدا باید زمان زیادی را برای پیدا کردن فضای کاری مناسب احتصاص بدهید و سپس زمانی را برای تغییر دکوراسیون و چیدمان آن محل صرف کنید. باید لوازم اولیه ای را تهیه کنید و موارد بسیاری دیگر را اجرا کنید. بنابراین نه تنها شروع به کار فرایندی زمان بر است، بلکه بعد از آن نیز زمان زیادی برای عملیاتی شدن کسب و کار تا رسیدن به فروش باید صرف کنید. در صورتی که می توانید کارآفرینی اینترنتی را از منزل خود آغاز کنید. همینطور می توانید دامنه و هاست خود را در چند دقیقه تهیه کنید. می توانید با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس و جوملا، در عرض چند ساعت یک وبسایت اینترنتی با امکانات و ظاهری اختصاصی باب میل خود داشته باشید. بنابراین شما می توانید به سرعت ایده های خود را در چهارچوب کسب و کار اینترنتی به واقعیت تبدیل کنید.

علاوه بر اینها چرخه تولید محصولات نیز می تواند بسیار کوتاه تر باشد. شما با تولید محصولات الکترونیکی، مجازی و یا دانلودی (که زمان زیادی از شما نمی گیرند) و قرار دادن آن در سایت برای فروش می توانید فاصله ایده تا محصول ، محصول تا فروش و فروش تا درآمد را به کمترین زمان ممکن کاهش دهید.

هزینه بسیار پائین راه اندازی کسب و کار اینترنتی

مزایای کارآفرینی اینترنتی کارآفرینی در منزل کارآفرینی با ریسک کم کارآفرینی بدون سرمایه علی خادم الرضابرای بسیاری از مشاغل، مکان مناسب فعالیت باید حتماً دارای ویژگی های خاصی باشد. به عنوان مثال یک مغازه فروش البسه به احتمال زیاد در یک کوچه محلی شانس چندانی برای موفقیت ندارد (در شرایط عادی و بدون استفاده از ابزارهای بازاریابی اینترنتی)، چراکه افراد کمی از جلوی مغازه او گذر می کنند. بنابراین اگر صاحب آن کسب و کار بخواهید کار خود را ارتقاء دهد باید در مکانی پر تردد تر فضای کاری خود را شکل دهد. تهیه یک ملک تجاری (چه رهن و اجاره و چه خرید در مراحل بعدی) در این حالت بسیار گران قیمت خواهد بود. همچنین هزینه فراوانی برای تجهیز این مکان نیز باید صرف شود.

در مقابل شما می توانید با حداقل ۵ هزار تومان دامنه سایت خود را تهیه کنید (برای دامنه های با پسوند ir.) همینطور می توانید با قیمت های بسیار نازل (یا حتی رایگان برای شروع کار) هاست خود را اجاره کنید، می توانید با کمی تحقیق در اینترنت و مطالعه مطالب و دیدن فیلم های آموزشی رایگان، سایتتان را خودتان راه اندازی کنید ( بدون نیاز به دانش برنامه نویسی و با استفاده از سیستم های مدیریت محتوا رایگان یا همان سایت سازها).

می توانید کارآفرینی در منزل را تجربه کنید. بنابراین نیاز ندارید برای تهیه لوازم هزینه کنید. می توانید به جای آنکه فضایی را آماده کنید تا مردم وارد آن شوند و از محصولات موجود خرید کنند، فضای مجازی را ایجاد کنید تا مشتریان با حضور در وبسایت اینترنتی شما خرید کنند و شما نیز سفارشهای آنها را برایشان ارسال کنید.

می توانید برای شروع به جای انباشت محصولات در یک ملک تجاری (که هزینه زیاد و چند جانبه برای شما دارد)، نمونه ای از آنها تهیه کنید و با تولید محتوای آموزشی و توضیحاتی جذاب در قالبهای مقاله، فیلم و فایل صوتی، آنها را در سایت خود نشر بدهید. سپس با انجام هر فروش، خودتان محصول را تهیه کنید و برای مشتری ارسال کنید. اینگونه ریسک و هزینه شروع کار بسیار پائین است. این کار را ادامه دهید تا قدرت مالی افزایش بیابد و محصولات را به صورت انبوه تهیه کنید. اگر خوب کار کنید، همین دامنه چند هزار تومانی، می تواند در آینده برابری قیمتی با املاک تجاری چند ملیارد تومانی داشته باشد.

بازاریابی اینترنتی قدرتمند

یکی از مهم ترین مزایای کسب و کار اینترنتی امکان استفاده فراوان از بازاریابی اینترنتی است. امروزه بازاریابی اینترنتی به عنوان ابزاری قدرتمند برای موفقیت کسب و کارها، فرصت های فراوانی را به آنها ارائه می دهد. این بخش به قدری مهم و جامع هست که می توانم مزایای آن را به بخش های کوچکتر تقسیم کنم.

مزایای کسب و کار اینترنتی کارآفرینی در منزل کارآفرینی با ریسک کم کارآفرینی بدون سرمایه علی خادم الرضاالف) هزینه پائین بازاریابی اینترنتی

استفاده از روش ها و ابزارهای بازاریابی اینترنتی در مقابل بازاریابی آفلاین بسیار ارزان تر و مقرون به صرفه تر است. شما می توانید به صورت رایگان یا با چند ده هزار تومان فعالیت بازاریابی خود اعم از ایمیل مارکتینگ، تبلیغات بنری، تبلیغات لینکی ، تبلیغات کلیکی ، رپورتاژ آگهی و … را آغاز کنید. حتی می توانید از ابزار قدرتمند رسانه های اجتماعی موبایلی و وبسایتی تا حدود زیادی به صورت رایگان استفاده کنید.

در مقابل کوچکترین تبلیغات آفلاین اعم از چاپ تراکت ، تبلیغ در انواع روزنامه و مجلات و … می تواند هزینه های چندین برابری بازاریابی آنلاین داشته باشد. حال تبلیغات در رسانه های جمعی مانند رادیو و تلوزیون و شبکه های ماهواره ی جای خود را دارند.

ب) ارزیابی آسان

شما در بازاریابی آفلاین نمی توانید به راحتی متوجه شوید که هزینه ای که برای هر تبلیغ انجام داده اید، چه مقداری بارخورد برای شما ایجاد کرده است. تبلیغات شما چند بار بازدید شده اند. اثر گذاری خوبی داشته اند یا خیر. تنها ابزاری که دارید حدس و گمان خودتان است و مقداری اطلاعات پرداکنده از بازخوردها.

اما با ابزارهای بازاریابی آنلاین می توانید به صورت دقیق مشاهده کنید که هر کدام از کمپین های بازاریابی شما چه بازخورد و اثری ایجاد کرده اند. چه افرادی از چه وردوی هایی به چه صفحاتی از سایت شما وارد شده اند، به چه صفحات دیگری رفته اند، چقدر زمان در سایت شما صرف کردند، کدام مطالب برایشان جذابیت بیشتری داشته است، روی چه لینک هایی کلیک کرده اند و …. این ارزیابی ها به شما امکان می دهند که دائماً بتوانید فعالیت های بازاریابی خود را بهینه تر کنید. تمام این موارد و موارد بسیاری دیگر، به صورت رایگان، لحظه ای و کاملاً دقیق قابل گزارش گیری است.

 

پ) بازاریابی هدفمند و هوشمند

شما در بازاریابی آفلاین تبلیغی را انجام می دهید، مثلاً بیلبوردی را سفارش می دهید یا در روزنامه مطلبی را چاپ می کنید. از آن به بعد دیگر کنترل و نظارتی چندانی ندارید که چه بازار هدفی آنها را مشاهده کنند. اما در بازاریابی دیجیتالی شما دقیقاً می توانید مشخص کنید که چه مطالبی را چه کسانی مشاهده کنند. به عنوان مثال برای ارسال ایمیل می توانید گروه های مختلفی از انواع مشتریان و افراد علاقه مند داشته باشید و برای هر نوع محصول یا خبر، ایمیلی را برای گروهی خاص ارسال کنید.

علاوه بر آن در بازاریابی آفلاین افراد هر لحظه ای ممکن است تبلیغات شما را ببنید. در اکثریت مطلق موارد در لحظه دیدن تبلیغ هیچ نیازی به محصولات شما ندارند. زمانی که به محصولات شما نیاز داشته باشند نیز تبلیغ شما را فراموش کرده اند. خیلی به ندرت خلاف این اتفاق می افتد. بنابراین بخش بزرگی از بودجه بازاریابی شما به هدر رفته است. در مقابل شما با تولید محتوا مناسب، افرادی را که خودشان در همان لحظه مورد نیاز به دنبال مطلب خاصی می گردند جذب می کنید و می توانید محصولات یا خدمات خود را به آنها معرفی کنید.

ت) کارایی بازاریابی اینترنتی

امروزه میزان استفاده شرکت های بزرگ از بازاریابی اینترنتی از نسبت میزان بازاریابی آفلاین پیشی گرفته است. از جمله دلایل آن علاوه بر مقرون به صرفه بودن و قابل ارزیابی بودن و هوشمند بودن بهره وری بالای بازاریابی اینترنتی است. استفاده از ابزارهای بازاریابی اینترنتی، بیشترین برگشت سرمایه را برای شرکتها به ارمغان دارد. به عنوان مثال طبق آماری که برای شرکت های آمریکایی ارائه شده، به طور متوسط برای هر دلاری که شرکت صرف ایمیل مارکتینگ می کند، بیت ۴۰ تا ۵۰ دلار فروش ایجاد می شود.

فروشگاهی که هرگز تعطیل نمی شود

مزایای کسب و کار اینترنتی کارآفرینی در منزل کارآفرینی با ریسک کم کارآفرینی بدون سرمایه علی خادم الرضاساعات کار شما در کسب و کار های عادی محدود است. به تبع در زمانی که کاری انجام نمی دهید درآمدی نیز ندارید. اما داشتن یک کسب و کار اینترنتی پتانسیل فروش و درآمد نامحدود را به شما هدیه می دهد. در ساعتی از شبانه روز که هیچ کسب و کاری باز نیست، سایت شما می تواند فروش ایجاد کند. جالب است بدانید بیشترین آمار بازدید و خرید از سایتها و کسب و کارهای اینترنتی در ایران بین ۱۰ شب تا ۱ بامداد است.

می توانید روز بعد از خرید محصولات سفارش داده شده را ارسال نمائید. یا اینکه اگر محصولات مجازی و دانلودی برای فروش دارید دیگر حتی نیاز به این کار هم نیست.

فرایند های خودکار

مزایای کسب و کار اینترنتی کارآفرینی در منزل کارآفرینی با ریسک کم کارآفرینی بدون سرمایه علی خادم الرضادر کسب و کارهای عادی زمان بسیاری به اجرای امور تکراری و اجتناب ناپذیر اختصاص داده می شود. به عنوان مثال صدور فاکتور فروش، راهنمایی مشتریان و برای هر مشتری یکبار به صورت کامل، پاسخ به سوالات متداول ، حسابداری و…  . در مقابل در کسب و کار اینترنتی بسیاری از این موارد به صورت کاملاً خودکار توسط سایت شما انجام  می شود. به عنوان مثال با عضویت هر نفر در سایت پیام خودش آمدگویی و هدیه ای برای او ارسال شود. بعد از عضویت شخص به طور منظم و در فواصل زمانی تعیین شده، ایمیلهایی با متون تعیین شده برای او ارسال شود، بعد از خرید می توانید فاکتورش را در لحظه در ایمیل خود دریافت کند و با پیامک از وضعیت آن آگاه شود. می توانید آموزش هایی را برای فرایند های خرید و پاسخ به سوالات متدامل مشتریان در سایت قرار دهید و … . این امکانات هزینه های عملیاتی و اجرایی شما را در طول زمان بسیار پائین می آورند و زمان زیادی را برای شما آزاد می کنند.

تغییرات سریع و راحت در کسب و کار

مزایای کسب و کار اینترنتی کارآفرینی در منزل کارآفرینی با ریسک کم کارآفرینی بدون سرمایه علی خادم الرضابا داشتن کسب و کار اینترنتی شما همواره به راحتی می توانید تغییرات دلخوه خود را اعمال کنید. به عنوان مثال تکنولوژی که استفاده می کنید را تغییر دهید، ظاهر سایت خود را تغییر دهید، فرایندهای کسب و کار و بازاریابی را دائماً تغییر داده و بهبود دهید و … . اعمال این تغییرات در بسیاری از موارد مانع کسب درآمد شما نیز نمی شوند. شما می توانید تغییرات را به صورت آزمایشی بر روی یک دامنه دیگر یا لوکال هاست خود انجام دهید و پس از نهایی شدن، آنها را بر روی دامنه اصلی خود اعمال کنید.

اما در کسب و کارهای عادی، کوچکترین تغییرات برای شما بسیار هزینه بردار خواهند بود. تغییرات دکوراسیون، چیدمان محصولات و … می توانند بسیار زمان بر باشند و شما را نیز از کسب درآمد بازدارند. تغییر آدرس و محل کسب و کار نیز در بسیاری از موارد می تواند مصیبت بار باشد.

بنابراین شما انعطاف پذیری و چابکی لازم برای استفاده از فرصت ها را نخواهید داشت و فعالیت های شما در یک چهارچوب مشخص محدود می شوند.

شبکه گسترده همکاران

مزایای کسب و کار اینترنتی کارآفرینی در منزل کارآفرینی با ریسک کم کارآفرینی بدون سرمایه علی خادم الرضاداشتن شبکه گسترده همکاران یکی از مزیت های رقابتی و عامل مهمی در پیشرفت هر کسب و کار است. ساخت ارتباط، حفظ و نگهداری و همین طور ارتقاء روابط شبکه همکاران فعالیتی اساسی است که باید در هر کسب و کار صورت بگیرید. این کار در کسب و کارهای اینترنتی با سهولت و محدوده عمل بیشتری انجام می شود. به عنوان مثال تعداد زیادی از سایت های همکاران می توانند به شما لینک بدهند و شما و مطالبتان را به مخاطبان خود معرفی کنند. می توانند محصولات شما را به صورت مجزا یا در قالب بسته های محصولات خود به فروش بگذارند. یا اینکه می توانند به صورت Affiliate marketing برای سایت شما بازدید کننده و مشتری ارسال کنند.

در این حالت بعد از ورود هر بازدید کننده ، اطلاعات آی پی او ذخیره شده و در صورت خرید آن شخص از شما حتی تا مدتها بعد، شما تشخیص می دهید که این مشتری از طریق چه سایتی اولین بار با شما آشنا شده است. بدین ترتیب می توانید به سایت معرف پورسانت بدهید و با تمام سایتهایی که شما را معرفی می کنند رابطه مالی دقیق داشته باشید. این کار انگیزه سایتها و کسب و کارهای اینترنتی دیگر را برای همکاری با شما افزایش می دهد. بدیهی است که انجام این نوع بازاریابی در کسب و کارهای عادی در این مقیاس غیر ممکن است.

گرایش عمومی مردم

مزایای کسب و کار اینترنتی کارآفرینی در منزل کارآفرینی با ریسک کم کارآفرینی بدون سرمایه علی خادم الرضادر گذشته مردم راه جایگزینی برای خرید و انجام کارهای تجاری به صورت مستقیم و رو در رو نداشتند. با ظهور اینترنت و کسب و کارهای اینترنتی، در یک دوره میانی و گذار، ابهام در استفاده از این تکنولوژی برای مردم وجود داشت. عده ای آن را امن نمی دانستند، خرید اینترنتی برای عده ای ترسناک و سخت بود، افراد بسیار به خرید اینترنتی اعتماد نداشتند، امکانات و زیر ساختهای لازم مانند درگاهای بانکی و … برای فروشگاه های اینترنتی بسیار محدود بودند و از همه مهم تر مردم خرید را به صورت فیزیکی دوست داشتند. فرایند خرید برای آنها علاوه بر تهیه محصول مورد نظر، تفریح، تعامل اجتماعی با دوستان، ورزش و پیاده روی، تنوع در برنامه زندگی و بسیار موارد دیگر به حساب می آمد.

اما امروز با نبود زمان به اندازه کافی؛ ترافیک شدید در شهرهای بزرگ برای رفت و آمد؛ نبود تنوع محصولات در تمامی شهرها؛ امکان مقایسه بسیار محدود محصولات در حالت حضور در مغاره ها؛ وجود امکانات، زیرساخت ها و تضمین های لازم برای اعتماد از صحت فرایند های خرید اینترنتی و بسیار موارد دیگر، اقبال مردم به خرید های اینترنتی را افزایش داده است. علاوه بر این گشت و گذار در فضای مجاری، خواندن نظرات دیگران، مقایسه راحت میان محصولات، دیدن سایتها و پیشنهادات متنوع و … فرایند خرید اینترنتی را برای بسیاری به فعالیتی لذت بخش تر از خرید به صورت عادی تبدیل کرده است. اگر در گذشته خرید اینترنتی لوکس بوده است، امروزه یک امر ضروری است. این تغییر روند می تواند تبدیل به یکی از مزایای کسب و کار اینترنتی باشد.

افزایش زمان مفید در طول روز

شما با کارآفرینی اینترنتی و مدیریت زمان صحیح، وقت آزاد زیادی در اختیار خواهید داشت. چرا که مجبور نخواهید بود هر روز برای رفتن به محل کار خود در خیابانها تردد کنید. زمانی را برای حاضر شدن برای رفتن به کار اختصاص نخواهید داد. از برخوردها و تعاملات زمان گیر و ناخواسته دور خواهید بود و از همه مهمتر خستگی برگشت از محل کار به خانه را در پایان روز نخواهید داشت. برای بسیاری هم ناراحتی از آنکه فردا و فرداها نیز باید این فرایند را تکرار کنند!

مزایای کسب و کار اینترنتی کارآفرینی در منزل کارآفرینی با ریسک کم کارآفرینی بدون سرمایه علی خادم الرضا

یک مثال ساده: اگر به طور متوسط روزانه ۲ ساعت در موارد بالا صرف شود، شما سالیانه حدود ۶۰۰ ساعت از مفید ترین ساعات خود را به هدر می دهید. در این ۶۰۰ ساعت می توانید زبان جدید بیاموزید، می توانید نواختن یک ساز موسیقی را فرا بگیرید، میتوانید حداقل ۱۰۰ کتاب بخوانید، می توانید ۳۰۰ فیلم عالی ببینید، می توانید ورزش کنید ، می توانید بیشتر در کنار خانواده و عزیزانتان باشید و از بودن با آنها لذت ببرید ، می توانید هر سال بر یک مهارت جدید مسلط شوید و بسیار کارهای دیگر که در شرایط عادی به علت کمبود نمی توانید انجام دهید.

به این ترتیب با استفاده صحیح از این زمان ها می توانید هم در حرفه خود به یک شخص بدون رقیب تبدیل شوید و هم کیفیت زندگی خود را به شدت افزایش دهید.

مزایای کسب و کار اینترنتی کارآفرینی در منزل کارآفرینی با ریسک کم کارآفرینی بدون سرمایه علی خادم الرضاکمک به محیط زیست!

امروزه یکی از اخبار ثابت مشکلات زیست محیطی و از جمله مهمترین آنها آلودگی هوا در شهرهای بزرگ است. یکی از مزایای کسب و کار اینترنتی که شاید کمتر به چشم بیاید کمک به محیط زیست است. با کارآفرینی در منزل و اداره کسب و کار اینترنتی، نه تنها زمان و هزینه زیادی را در ترافیک از دست نمی دهید، بلکه با بزرگ اندیشی می توانید به کم کردن آلودگی هوا نیز کمک کنید.

اداره همزمان چند کسب و کار

یکی از بهترین مزایای کسب و کار اینترنتی این است که شما محدود و مجبور به اداره یک کسب و کار نخواهید بود. بعد از رشد کسب و کار اینترنتیتان، شما می توانید کسب و کار خود را گسترش دهید و یا کسب و کارهای جدیدی راه اندازی کنید. برخی از دلایل این توانایی عبارتند از :

 • شما به کلی ترین اصول کارآفرینی و  کارآفرینی اینترنتی مسلط شدید و با کمی تغییر متناسب با هر بازار، می توانید آنها را در کسب و کارهای دیگر به کار بگیرید.
 • خودکار بودن بسیاری از فرایند ها به شما این امکان را می دهد که بتوانید زمان بیشتری را در اختیار داشته باشید.
 • بسیاری از کسب و کارهای با ارائه محصولات دانلودی و مجازی فعالیت می کنند. شما با هر بار تولید این محصولات مدتهای زیادی می توانید کسب درآمد نمائید.
 • شما می نوانید با داشتن ۳ یا ۴ همکار آموزش دیده، چندین کسب و کار فوق العاده را در آن واحد اداره کنید.
 • برخلاف کسب و کارهای عادی ، امکانات و زیرساخت های کسب و کارهای اینترنتی مشترک هستند. شما در یک ملک نمی توانید چندین شغل را به صورت همزمان داشته باشید. این کار بازدهی را پائین می آورد و اغتشاش و سردرگمی به وجود می آورد. اما در مقابل می توانید با داشتن چندین دامنه مجزا، چندین کسب و کار اینترنتی را بدون مشکل هدایت کنید.

مزایای کسب و کار اینترنتی کارآفرینی در منزل کارآفرینی با ریسک کم کارآفرینی بدون سرمایه علی خادم الرضا

می توان گفت که مزایای کسب و کار اینترنتی بسیار فراوان و بیشتر از مطالب ذکر شده در این مقاله است. بنابراین اگر تا کنون اقدام به راه اندازی کسب و کار اینترنتی نکرده اید، می توانید با کمترین ریسک و هزینه و در سریع ترین زمان ممکن این کار را انجام دهید و از تمام مزایای کسب و کار اینترنتی لذت ببرید.


دوست عزیز، نظر شما در مورد محتوای مقاله مزایای کسب و کار اینترنتی چیست؟

با این مزایای کسب و کار اینترنتی موافقید؟ چقدر قابل حصول و واقعی هستند ؟ چه مزایای دیگری به نظر شما می رسد؟

خوشحال می شویم نقطه نظرات خود را با ما و دوستان دیگر در میان بگذارید ?


انتشار مطلب ” مزایای کسب و کار اینترنتی ” با ذکر منبع و دادن لینک بلامانع است.

علی خادم الرضا

خوب است که این مطالب را نیز مطالعه کنید :

اگر از این مطلب رضایت دارید آن را به اشتراک بگذارید

نظرات

نظری برای نوشته نیست

3 comments

 1. چه نکات ارزنده ای را یادآور شدید. موفق باشید

  پاسخ
  1. با تشکر از لطف شما.
   شما هم موفق باشید.

   پاسخ
 2. سلام بسیار ممنونم مطلب ارزنده ای بود با سپاس

  پاسخ

پاسخ دهید