time-alikhademoreza.ir

چقدر زمان داریم ؟!

چقدر زمان داریم؟

نتیجه همواره بدست می ­آید. اما بهره ­وری به این معناست که با توجه به میزان امکانات منابعی که در اختیار داریم به چه میزان به نتایج مؤثر دست پیدا می­ کنیم. یک راه ساده برای فهمیدن میزان بهره­ وری این است که ارزش منابع خود را با ارزش نتایج بدست آمده مقایسه ­کنیم. به عنوان مثال اگر با یکصد هزار تومان یک پیتزای معمولی بگیریم، از منابع خرج کرده ­ایم اما نتیجه بدست آمده به نسبت پول هزینه شده اصلاً رضایت­ بخش نیست. اما اگر بتوانیم با همان یکصد هزار تومان یک لباس به ارزش ذاتی یک میلیون تومان بخریم چطور؟ در اینجا نتیجه بدست آمده به نسبت میزان منابع خرج شده بسیار بیشتر و رضایت­ بخش ­تر است.

یکی از اصلی­ ترین منابعی (به نظر من اصلی ترین) که در اختیار ما وجود دارد زمان است. اگر شخصی بخواهد یک زندگی یکنواخت و بدون دستاورد را سپری کند طبیعتاً با مشکل کمبود زمان مواجه نمی­ شود. بلکه خیلی از اوقات از بیکاری و یا انجام کارهای بیهوده خسته می­ شود. اما اشخاص موفق که اهداف بزرگ دارند و می­ خواهند کارهای بزرگ انجام دهند همواره با کمبود زمان مواجه هستند. به همین خاطر است که موفق­ ترین افراد در خرج زمان خود خسیس ترین ها هستند و همیشه تلاش می­ کنند آن را به بهترین شکل مدیریت کنند.

تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۲ انجام شد نشان داد که یک انسان معمولی با طول عمر ۷۰ سال، وقت خود را چگونه سپری می­ کند. نتیجه این تحقیقات اینطور بود که :

  • ۲۵ خواب
  • ۶ سال استراحت
  • ۴ سال آماده کردن و خوردن غذا
  • ۵ سال رفت و آمد
  • ۷ سال تفریح
  • ۸ سال مطالعه و تحصیل
  • ۳ سال آماده کردن مقدمات برای انجام کارهایی که در بالا ذکر شد

تنها ۱۲ سال باقی می­ ماند که بتواند کارهایی را که باید و می­­ خواهد انجام بدهد. اکثر مردم نیز متأسفانه از این وقت به طور صحیح استفاده نمی­ کنند.

هدف ما این باید باشد که بتوانیم از این زمان بهترین استفاده را ببریم، آن را افزایش دهیم و اثرات مثبت آن را به حوزه های دیگر زندگی هم بکشانیم.


دوست عزیز، نظر شما در مورد محتوای این مقاله چیست؟

چقدر از زمان در اختیار خود درست استفاده می کنیم؟ چه روش هایی را برای زندگی بهتر و با کیفیت تر پیشنهاد می کنید؟ تجربه شما در این زمینه چیست؟

خوشحال می شویم نقطه نظرات خود را با ما و دوستان دیگر در میان بگذارید ؟


انتشار مطلب ” چقدر زمان داریم؟ ” با ذکر منبع و دادن لینک بلامانع است.

علی خادم الرضا

خوب است که این مطالب را نیز مطالعه کنید :

اگر از این مطلب رضایت دارید آن را به اشتراک بگذارید

نظرات

نظری برای نوشته نیست

پاسخ دهید